Den Země 2019 - Wilsonův les

Před Velikonocemi jsme již tradičně celá škola slavili Den Země opět ve Wilsonově lese. Akci jsme si všichni užili, žáci plnili úkoly a aktivity k tématu ohrožená zvířata a dokázali své vejce ochránit.

Školní kolo recitační soutěže

Březen - měsíc knihy a taky školní recitační soutěže. 21. března proběhlo školní kolo a zúčastnilo se 28 žáků. Všichni se sešli po vyučování i s pětičlenou porotou, abychom  jarní den oslavili poezií. Příjemnou atmosféru navodilo společné zdolávání jazykolamů a pak recitační soutěž odstartovala kategorií A (1. a 2. třída) - vítězem se stal Šimon Hanák, 2. místo obsadil Daniel Čaputa, oba dva jsou ze 2. třídy a 3. místo obsadil Dušan Krištóf z 1. třídy.

V kategorie B (3. a 4. třída) zvítězila Vanessa Forgáčová ze 3. třídy, 2. místo Milan Abbas a 3. místo David Černý, oba dva ze 4. třídy. V kategorii C soutěžily nejstarší naše ročníky, celkovou vítězkou s nejvyšším počtem bodů se stala Arleta Sádílková ze 7. třídy, o druhé a třetí místo se podělily Adéla Půčková ze sedmé a Darja Rudnichenko z 5. třídy.

Všem recitátorům patří velká pochvala!

Školní kolo přírodopisné olympiády na téme POHYB

Ve středu 24. a v pátek 26. ledna 2018 se v naší škole poprvé odehrálo školní kolo přírodopisné olympiády kategorie D. Své znalosti o přírodě srovnávali žáci šesté a sedmé třídy naší školy, a to více či méně úspěšně. Na prvním místě se celkově umístil Matyáš Cacek ze sedmé třídy, druhé místo obsadila Tereza Pijáková také za sedmé třídy a třetí místo shodně obsadily Nicol Novotná ze sedmé a Terezie Špotáková ze šesté třídy.

 

Všichni výše uvedení budou v příštím měsíci pracovat na vstupních úkolech, aby mohli naši školu reprezentovat v okresním kole, které se uskuteční 12. dubna na SVČ v Lužánkách.


Jak se učí na Halloween


Sportovní olympijský týden

Předposlední týden školy jsme všichni společně sportovali, a tak jako každý rok celá škola bojovala o medaile a ceny. V pondělí žáci absolvovali běh kolem Slovanského náměstí, 1. kategorie 1. a 2. třída 300 m, 2. kategorie 3. a 4. třída 600 m a 3. kategorie 5., 6., 7. třída 900 m. V úterý probíhal turnaj ve vybíjené a kopané. Středa patřila orientačnímu běhu v Lužánkách a čtvrtek atletice (skok do dálky, běh přes překážky, hod raketkou a štafetový běh). Fotky ze sportovních klání jsou zde.

 


Botanka na Olympiádě dětí a mládeže

Gratulujeme našim žákyním Lucce Trnkové, Báře Trávníčkové, Jasmíně Hnilicové a naší absolventce Natce Klakové, které pod vedením TJ Sokol Brno I. zvítězili ve sportovní gymnastice družstev. Další gratulace patří Danovi Němečkovi, který vybojoval s gymnastickým družstvem chlapců TJ Sokol Brno I. také první místo.

Jsme na vás hrdí! :-)

P.S. Držíme palce našim ostatním olympionikům!

 


Cesta za Pohárem rozhlasu

Cesta za získáním Poháru rozhlasu, začala dne 9.5 na hřišti ZŠ Laštůvkova obvodním kolem. Naši žáci se na postupová místa nedostali. Mladší žákyně však prošli touto soutěží velmi hladce a i přes mrazivé počasí skončily na 1. místě.

Městské kolo se konalo dne 16. 5. na stadionu VUT Pod  palackého vrchem. Jaké bylo naše překvapení, když i touto soutěží naše mladší žákyně prošly bez ztráty kytičky.

Další atletické klání krajského kola nás čekalo v Břeclavi. Shodou okolností a náhod jsme i toto kolo, po urputném boji vyhrály a zařadily tak naši školu na jedno z předních míst v jihomoravské školní atletice. Poděkování patří těmto sportovkyním, u kterých vždy uvádíme kmenový sport: Barbora Svobodová 7.tř. - atletika, Veronika Hutárková 7. tř. -atletika, Ela Chocholáčová 7.tř. -plavání, Dominika Mendreková 7.tř. - badminton, Sára Ryšavá 7. tř. - basketball, Jasmína Hnilicová 7. tř. - gymnastika, Tereza Pijáková 6. tř. - atletika, Anastázie Jarošová 6tř-aquabela.

 

Za vzornou reprezentaci školy děkuje ředitelství ZŠ Botanická a učitelka TV Leona Ondráčková. 


Vysadili jsme památný strom - Lidickou hrušeň

Pouhý jeden ovocný strom uprostřed obce přežil 10. června 1942 zmasakrování Lidic. Hrušeň vysazená jen o rok dříve unikla zkáze zázrakem. Když totiž Němci vyhazovali do povětří zdivo blízkého kostela, tlaková vlna jí urazila jen korunku. Přežila, protože byla považována za mrtvou.

 

„Ovocné stromy ničili Němci, aby nikdo nikdy nepoznal zahrady svých příbuzných,“ říká Antonín Nešpor (68), jehož strýce Josefa Horáka a Josefa Stříbrného si nacisté vybrali jako záminku k vyhlazení Lidic.

Pro zachování památného stromu se pokusili s úspěchem před pěti lety v Genovém sadu v Tachově vypěstovat první odnož této hrušně, když roub z ní odebraný naroubovali před rašením pupenů na připravenou podnož. Po světě bylo dosud vysazeno takovýchto 21 štěpů.

 

 

 Štěp zasadili žáci na Základní škole Botanická Brno. Lidická hrušeň je nejen součástí studia žáků, ale strom tady bude snad navždy připomínat i tragédii, na kterou by se nemělo zapomínat. 

 

 

 Vysazení hrušně byl přítomen i Emil Boček (94), poslední u nás žijící válečný stíhací pilot RAF. „Je to záslužné a setkal jsem se s tím vůbec poprvé. Dnešní mladí lidé neví, že byly nějaké Lidice a jak dopadly,“ míní veterán Boček.  Lidická hrušeň byla v roce 2007 vyhlášena památným stromem.

  

 

 

 


Barevný týden a Den Země 2017

Co se týká počasí, duben patří k nejvrtkavějším měsícům v roce. Nedávno jsme se vyhřívali na příjemném jarním sluníčku a v současných dnech rychle vyndáváme ze skříní teplé oblečení.

Když jsme letos připravovali akci ke Dni Země, nikoho z nás ani ve snu nenapadlo, že půjdeme 20. dubna vysazovat okrasné keře v zimních bundách, oteplováčkách a s čepicemi na hlavě. Leč stalo se skutečností. Vzhledem k tomu že organizace Sázíme stromy pro nás měla připraveny okrasné keře k výsadbě, bylo potřeba je zasadit. S vírou, že se počasí nad námi slituje, jsme všichni, žáci i vyučující, odjeli ráno do Medlánek, kde nás očekávala paní Plháková z neziskovky se svými spolupracovníky a s připraveným nářadím. Po krátké instruktáži se každý chopil díla. Zápolení s rýči, motykami a hráběmi nás sice při práci částečně zahřívalo, ale studený vítr nás pobízel k rychlému ukončení našeho snažení. Když jsme zalévali a zasypávali záhon 120 zasazených okrasných růží kůrou, začaly poletovat sněhové vločky. Další připravené aktivity jsme proto raději přesunuli do tepla školní budovy.

 

Vyučující připravili pro žáky 8 environmentálních stanovišť s tématem STROM.  Skupinky skládaly básně, luštily barevnou křížovku s motem Člověk bez smíchu je jako strom bez květů, vytvářeli frotáž kůry, měli si po stezce zapamatovat nejčastější škůdce stromů, trhali z „výšin“ listy, poznávali stromy a zasoutěžili si po celý zbytek dopoledne. 

Fotky jak jsme se měli zde


Koncert SoliDeo

Ve čtvrtek 30. března nás navštívila hudební skupina SoliDeo. O koncertu, kterého se zúčastnilo veškeré žactvo z celé školy, se rozhodla sedmá třída poreferovat formou krátké slohové práce. Dvě nejlepší jsou přiloženy v naskenované podobě.

 


Pretesty zkoušek Cambridge English: Starters, Movers a Flyers

V pondělí 27. března 2017 proběhnou na naší škole pretesty anglických zkoušek. Pretesty jsou zkoušky "nanečisto" a žáci mají možnost vyzkoušet si celý průběh zkoušek, aby poté nebyli zaskočeni u zkoušky, nebáli si a zbytečně se nestresovali. Prestestů se zúčastní žáci 3. - 7. třídy. 3. a 4. třída si vyzkouší verzi Starters, 5. a 6. třída verzi Movers a 7. třída Flyers. S výsledky, které budou během měsíce, bude vyhlášen i termín zkoušek na naší škole. Více o Cambridge English.


Výukový program Neny - Najdi svou cestu

Páťáci, šesťáci a sedmáci si ve čtvrtek 23. března 2017 užívali v tělocvičně program rappera Nenyho, který si pro ně připravil Neny. Program byl rozdělen do tří částí - představení a životopis Nenyho (cesta na výslunní nebyla jednoduchá), motivace pro všechny a hledání vlastní cesty, podpora nadaných, talentovaných a cílevědomých žáků, diskuse se společným focením.

Atmosféra byla uvolněná a velmi přátelská, Neny a naši žáci komunikovali bez problémů. Na pódiu zazpívala dechberoucí sólo Jasmína Hnilicová a soutěž o CD v klikování vyhrál Matyáš Cacek, který vytvořil rekord v Nenyho programu - 100 kliků!


ŠVP Osvětimany

Od 9. do 13. ledna 2017 se žáci 5. - 7. třídy zúčastnili lyžařského kurzu v Osvětimanech. Sluníčko svítilo, sněhu bylo dost a všichni si to náramně užili. Fotky si můžete prohlédnout zde.


Vánoční jarmark 2016

Vánoční jarmark se letos konal 14. prosince a scénář byl jiný než obvykle. V 16 hod. začalo představení všech tříd v tělocvičně a poté ve škole probíhal jarmark a dílničky. Atmosféra byla předvánoční a přátelská. Děkujeme všem rodičům, přátelům a partnerům školy, že se akce zúčastnili.

Krásný Advent!

 


Navštívil nás Mikuláš

V pondělí 5. prosince na dveře školy bouchali dva čerti a doprovázel je Mikuláš s andělem. Taková návštěva se neodmítá a pustili jsme je dál. Zvláštní hosté navštívili 1. až 6. ročník s knihou hříchů.

Ve vyšších ročnících byli opravdu dlouho, náprava hříšníků přece jen nějakou dobu trvá a některé čerti proháněli i po chodbě, anděl byl velmi hodný a Mikuláš nakonec všem žákům donesl sladkosti. Jak to všechno vypadalo si můžete prohlédnout zde.


BBM - Běhy brněnské mládeže

Podzimní dvě kola Běhů brněnské mládeže jsou za námi a naše škola je v průběžném pořadí kategorie 1. stupně ZŠ (1. - 5. tř.) na děleném 13. - 14. místě, v kategorii 2. stupně (6. - 9. tř.) na 4. místě. Další dvě kola proběhnou na jaře a pevně věříme v medailové umístění.

1. kategorii 1. - 5. třídu výborně reprezentoval David Černý z 2.tř., který se umístil mezi druháčky na 4. místě, Eliška Drncová ze 3. třídy doběhla na 5. místě a Omar Dubec z 5. třídy na místě 7.

2. kategorii ovládla Terka Pijáková ze 6. třídy, která doběhla na 1. místě, v první desítce se umístil i Matyáš Cacek také z šestky, 7. třídu ovládly Barča Svobodová a Verča Hutárková (1. a 2. místo) a z kluků zabojoval nejlépe Albert Gaszczyk (5. místo).

Všichni běželi na  maximum a zaslouží si velkou pochvalu.


Karkulka v divadle Barka

Celá naše škola navštívila v pátek 11. listopadu 2016 velmi zdařilé představení žáků Základní umělecké školy Orchidea, které se konalo v prostorách divadla Barka. Představení neslo název Karkulka a bylo vytvořeno podle mini operky  Zdeňka Svěráka - Červená Kazkulka. Představení bylo krásné a mnoho dětí si u něj zpívalo písničky, které jsou známé a chytlavé a dokonce i některým pedagogům zněly melodie ještě dlouhou dobu po představení v uších. Děti v první třídě celé představení i "zdokumentovaly" a namalovaly obrázky zachycující zhlédnuté představení.

Tímto děkujeme ZUŠ Orchidea za pěkný zážitek!

 

 Karkulka od Kamila Rančáka, 1. třída


Návštěva celebrit na Botance

V pátek 16. září 2016 navštívil naši základní školu 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Společně s brněnským primátorem Petrem Vokřálem usedli do lavice a zapojili se do probíhající výuky. Ve spolupráci s dětmi, jejich tablety a chytrými telefony si to „rozdali“ v rychlosti a počtu správných odpovědí při práci s interaktivní tabulí, na které byl připraven vědomostní test na téma Má vlast. Poté pasovali šerpami nejlepší žáky za uplynulý školní rok 2015/2016, kterými byli vyhlášeni František Vozdek (2.ročník), Linda Galová (3.ročník), Daniela Kopuncová (4.ročník), Sofie Kydalová( 5.ročník), Matyáš Cacek (6.ročník), Albert Gaszczyk (7.ročník), Karolína Mejzlíková (7.ročník). Při této příležitosti si společně s ředitelem městské policie Bohumilem Šimkem prohlédli školní prostory a krátce podiskutovali s vedením školy o otázkách současného školství.

za školu Mgr. Marie Zámečníková